niedziela, 1 listopada 2015

HALLOWEEN ...

Czy w twoich stronach obchodzi się Halloween? Święto to, przypadające na 31 października, jest bardzo popularne na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ale związane z nim zwyczaje znane są również w wielu innych częściach świata, także w Polsce. Obchodzone gdzieniegdzie święta, choć różnią się nazwą, mają wspólne elementy, takie jak kontakt ze światem duchów: ze zmarłymi, duszkami, wiedźmami, a nawet diabłami i demonami...

BYĆ może osobiście nie wierzysz w siły nadprzyrodzone, a Halloween traktujesz po prostu jako świetną zabawę albo okazję do rozwijania wyobraźni u dzieci. Wielu ludzi uważa jednak tego rodzaju święta za szkodliwe, i to z kilku powodów:

W pewnej encyklopedii czytamy: „Z Halloween nierozerwalnie związane są próby porozumiewania się z siłami duchowymi, często groźnymi lub wręcz przerażającymi” (Encyclopedia of American Folklore) . Poza tym wiele zwyczajów pokrewnych Halloween ma pogańskie pochodzenie i korzeniami sięga kultu przodków. Po dziś dzień w każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy w tym okresie szukają kontaktu z domniemanymi duchami zmarłych.


  1. Halloween bywa postrzegane jako święto amerykańskie, lecz z każdym rokiem podbija ono kolejne kraje — niestety, jego nowi zwolennicy często nie zdają sobie sprawy z pogańskiego pochodzenia towarzyszących mu symboli, dekoracji i zwyczajów, z których większość ma związek z istotami i mocami nadprzyrodzonymi ).
  2. Tysiące wyznawców wiccanizmu, którzy kultywują prastare celtyckie obrzędy, wciąż określa Halloween dawnym mianem Samhain i uważa tę noc za najświętszą w roku. W gazecie USA Today przytoczono wypowiedź człowieka podającego się za czarownika: „[Chrześcijanie] nie uświadamiają sobie, że obchodzą z nami nasze święto. (...) Cieszymy się z tego”.
  3.  Zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami biblijnymi. Słowo Boże mówi: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych” .
Biorąc to wszystko pod uwagę, mądrze jest poznać mroczne początki Halloween i podobnych tradycji. Niewykluczone, że gdy poszerzysz wiedzę na ten temat, przyłączysz się do licznego grona osób, które nie obchodzą takich świąt.

....„[Chrześcijanie] nie uświadamiają sobie, że obchodzą z nami nasze święto. (...) Cieszymy się z tego” (wypowiedź człowieka podającego się za czarownika, USA Today)......

Wielu ludzi postrzega Halloween jako święto amerykańskie. Jest ono jednak popularne w różnych częściach świata. Poza tym istnieją podobne uroczystości, które tak samo jak Halloween kierują uwagę na istnienie i aktywność duchów. Oto zaledwie kilka przykładów takich świąt:
  • Ameryka Północna — Dzień Zmarłych
  • Ameryka Południowa — Kawsasqanchis
  • Europa — święta ku czci zmarłych i różne odmiany Halloween
  • Afryka — taniec egungunów
  • Azja — święto Bon

SKĄD SIĘ TO WZIĘŁO?

Pochodzenie niektórych zwyczajów i symboli

WAMPIRY, WILKOŁAKI, WIEDŹMY, ZOMBI: Istoty te od dawna kojarzone są ze światem złych duchów.
SŁODYCZE: Celtowie próbowali obłaskawić złe duchy za pomocą słodyczy. Później Kościół zachęcał wiernych, żeby w wigilię Wszystkich Świętych chodzili od domu do domu i prosili o coś do jedzenia, oferując w zamian modlitwę za zmarłych. Praktyka ta przerodziła się potem w halloweenowy zwyczaj znany jako „cukierek albo psikus”.
PRZEBRANIA: Celtowie zakładali przerażające maski, żeby zmylić złe duchy, które miały wziąć ich za swoich i zostawić w spokoju. Kościół stopniowo połączył pogańskie zwyczaje z obchodami dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Później domy zaczęli odwiedzać ludzie przebrani za świętych, anioły i diabły.
DYNIE: Żeby odstraszyć złe duchy, w widocznym miejscu kładziono wydrążone rzepy (lub brukwie) ze świeczką w środku. Według niektórych świece te były symbolem dusz uwięzionych w czyśćcu. Z czasem powszechnie zaczęto używać wydrążonych dyń.

W Halloween zapuka do ciebie dziecko? Katolicki dwumiesięcznik apeluje, by "nie zmarnować szansy"

Halloween już dziś! Czy zastanawialiście jak zareagować, jeśli do waszych drzwi zapuka dziecko przebrane w strój z okazji Halloween? Katolicki dwumiesięcznik "Miłujcie się!" uznał za konieczne przestrzeżenie swoich czytelników i poinformowanie ich, jak należy się wtedy zachować.

Czasopismo zwraca uwagę, że przy wzrastającym zainteresowaniu świętem halloween każdego chrześcijanina możne spotkać w najbliższych dniach taka sytuacja i apeluje, aby pod żadnym pozorem "nie zmarnować tej szansy" do rozmowy z dzieckiem. Przede wszystkim trzeba zapytać, czy chodzi do kościoła i kiedy ostatnio było do spowiedzi – czytamy na milujciesie.org.pl.
Niezwykle popularne i hucznie obchodzone w wielu zachodnich krajach święto Halloween staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. .Dzieci  wraz z rodzicami i nauczycielami "rzeźbią" w dyniach – które z pewnością są najpopularniejszym symbolem tego dnia. Z wielkim zapałem i radością przebierają się w misternie i długo przygotowywane kostiumy, nierzadko przerażające. Zdarza się już także, że na wzór swoich rówieśników z USA, którzy są niezwykle przywiązani do święta Halloween, pukają do drzwi domów, prosząc o poczęstunek i słodycze.

Halloween w Polsce
"Polskie dzieciaki coraz częściej przebierają się za upiory, wiedźmy i kościotrupy i zaczynają chodzić po domach w nadziei otrzymania poczęstunku lub drobniaków" – podkreśla na swojej stronie internetowej dwumiesięcznik "Miłujcie się!". W opublikowanym z tej okazji tekście akcentuje, że podobny przypadek należy traktować jako szansę na ewangelizację.
"Dzieci, które zaczynają się bawić w halloweenowe zabobony, rozpaczliwie potrzebują Chrystusa" – czytamy. Redakcja wyjaśnia, że spotkanie i rozmowa z chrześcijaninem może być dla nich ostatnią szansą usłyszenia Ewangelii. Następnie radzi, by "patrząc w oczy takiego dziecka warto zapytać go o jego wiarę: czy chodzi do kościoła, czy przyjmuje Komunię św., kiedy ostatni raz był u spowiedzi".
Następnie – według "Miłujcie się" – powinny paść między innymi pytania, czy dziecko wie, co to jest opętanie,  czy widziało kiedyś, jak zachowuje się człowiek opętany oraz czy chciałoby mieć co nocy koszmary i skończyć w domu wariatów. Dwumiesięcznik radzi, że warto potem wyjaśnić, kim jest Jezus i zaproponować mu wspólną modlitwę, można także dać mu np. obrazek religijny.
"Na pewno koniecznie trzeba za nich się pomodlić tego wieczoru, i przynajmniej przez kilka następnych dni. Nie zrażajmy się, jeśli dzieciaki będą niegrzeczne, zaczną się z nas naśmiewać lub powiedzą coś obrzydliwego" – podkreśla gazeta.

Choć historia Halloween za oceanem ma już niemal stuletnią tradycję, w Polsce obchodzenie go nie jest jeszcze powszechne. Kościół konsekwentnie straszy zagrożeniami związanymi z tym zwyczajem. Księża mówią m.in. o pogańskich źródłach Halloween, które są ich zdaniem z pogranicza "satanizmu".





1 komentarz: