piątek, 27 września 2013

POKONAĆ ZMĘCZENIE .


Stan zmęczenia  jest znany każdemu z nas. Wynika z przepracowania, z nadmiernego wysiłku fizycznego czy psychicznego przeciążenia, ze stresu... Żyjemy w pośpiechu, borykając się z wieloma obowiązkami i kłopotami.

Zmęczenie jest naturalna reakcją obronną organizmu , który w ten sposób sygnalizuje, że pora zwolnić i odpocząć.. 

 Czego potrzeba zmęczonemu organizmowi?

Aby pokonać zmęczenie,,, należy przede wszystkim solidnie się wyspać. ..
Znawcy twierdzą, że śpimy o 2 godziny mniej niż jeszcze 50 lat temu. Minimum snu, jakiego człowiek w średnim wieku potrzebuje to 6 godzin. Młodzież powinna spać 8 - 9 godzin. Zwykle nie przeznaczamy na sen aż tyle czasu. ..Pracujemy po nocach, uczymy się, prowadzimy życie towarzyskie, wreszcie przesiadujemy przed telewizorem... Po krótkim śnie zrywamy się do obowiązków w pracy czy w domu, od samego rana czując się zmęczeni. To organizm domaga się snu.

 Kolejny warunek, by nie odczuwać ciągłego zmęczenia to odpowiednie odżywianie i picie dużej ilości wody.. Nie bez powodu dietetycy ciągle napominają, że 2 litry wody to konieczność. Natomiast zdrowa dieta to gruboziarniste pieczywo, grube kasze, owoce i warzywa. Należy ograniczyć niezdrowe tłuszcze i słodycze. Występująca u nas od pewnego czasu kultura "śmieciowego" jedzenia, odżywianie się w pośpiechu byle czym, skutkuje nie tylko nadwagą, ale wpływa na odczuwanie zmęczenia. Ciężko strawne pokarmy niepotrzebnie obciążają żołądek i jelita, dają uczucie ciężkości. Paradoksalnie, zmęczenie można usunąć poprzez  ruch.
 Oczywiście, nie przez wytężone ćwiczenia na siłowni czy sport wyczynowy, ale ruch umiarkowany, np. spacer, taniec, pływanie. Bywa, że krótki odpoczynek podczas weekendu nie wystarcza, by poczuć się wypoczętym, zwłaszcza że i podczas wolnych od pracy dni zajęć nie brakuje.

 Dla pokonania zmęczenia najlepiej  wyjechać  na tydzień czy dwa i nie robić niczego wbrew sobie. To jest czas, by skupić się na swoich potrzebach, bez konieczności dostosowywania się do innych. To pora, by robić to, na co się ma ochotę i to bez żadnych wyrzutów sumienia. 

 Zmęczenie jako choroba .

Odczuwanie przewlekłego zmęczenia, które nie mija, mimo wypoczynku, które zniechęca do wszelkich działań i nawet przypomina depresję, to jest stan chorobowy zakwalifikowany jako syndrom chronicznego zmęczenia. 

Od 1993 roku zaliczany jest do chorób społecznych. Oprócz stałego znużenia i apatii, niechęci do jakiegokolwiek wysiłku towarzyszyć mu mogą bóle mięśni i układu kostno - stawowego, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji i pamięci. Takie objawy zaobserwowano najpierw w grupie młodych, wykształconych i zamożnych ludzi, dla których sensem życia była praca i pęd do kariery. Takie postawy są obciążone ogromnym stresem, dlatego też głównie stres obwinia się za występowanie tej choroby....

Jak pokonać syndrom chronicznego zmęczenia !

Przede wszystkim, o ile jest to możliwe, zaleca się zmianę stylu życia. "Luzik" - jak mówi młodzież - czyli  zachowanie dystansu  do siebie, do innych , do wyimaginowanych i prawdziwych problemów to najlepszy sposób na pozbycie się przewlekłego zmęczenia. 


Oczywiście, niezbędny jest solidny wypoczynek z dala od codziennych obowiązków. 

Trzeba nauczyć cieszyć się życiem, bo  - jak mówią słowa piosenki - "życie jest po to, aby żyć", a więc zauważać drobiazgi i cieszyć się nimi, polubić ludzi, pokochać przyrodę, zrobić coś bezinteresownie dla innych, zadbać o siebie.

                                             













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz