czwartek, 24 kwietnia 2014

POLUBIĆ OCET JABŁKOWY .

Ocet powstający ze sfermentowanych jabłek to skarbnica wielu cennych składników, przede wszystkim pektyn, potasu i witaminy E. Dzięki temu pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i urodę. Przyda się także do odstraszania komarów oraz podczas… domowych porządków.

Wspomaganie odchudzania
W ostatnich latach ocet jabłkowy stał się jednym z najpopularniejszych produktów dla osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami. Skutecznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ocet wspomaga też wydzielanie soków żołądkowych i przedłuża uczucie sytości. W utrzymaniu odpowiedniej wagi pomoże regularne spożywanie produktu przed głównymi posiłkami – w postaci tabletek lub po rozcieńczeniu łyżki octu w ciepłej wodzie (pół szklanki).


Oczyszczenie organizmu
Złe samopoczucie, brak energii, ciągłe zmęczenie, niska odporność, stany lekowe i depresyjne – to sygnały, które często wysyła nam organizm zanieczyszczony niebezpiecznymi toksynami. Ocet jabłkowy jest jednym z najskuteczniejszych produktów detoksykacyjnych. Wielu szkodliwych substancji pozbędziemy się dzięki trzydniowej kuracji polegającej na piciu (na czczo) szklanki wody z łyżką octu. 

Dzięki temu poprawimy także równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Sposób na przeziębienie
Ocet jabłkowy to świetny sposób łagodzący uciążliwe dolegliwości związane z różnego rodzaju infekcjami. Z katarem możemy poradzić sobie pijąc trzy razy dziennie szklankę ciepłej wody z łyżeczką octu lub przygotowując inhalacje (należy wdychać opary z mikstury powstałej ze szklanki octu wymieszanej w dwóch szklankach wrzącej wody). Kaszel złagodzimy specjalnym syropem przyrządzonym ze łyżki miodu, soku z cytryny i octu jabłkowego. Ciepła woda z octem to także skuteczna płukanka, która pomoże zwalczyć ból gardła.


Rada na bezsenność
Szacuje się, że prawie połowa ludzkości doświadcza krótkotrwałej bezsenności, a jeden na dziesięciu dorosłych cierpi na przewlekłe problemy ze snem. Osoby, które mają trudności z zasypianiem i kontynuacją snu, nie odpoczywają wystarczająco, co z kolei bywa przyczyną ich zdenerwowania, wyczerpania i braku koncentracji. Remedium na te kłopoty może być ocet jabłkowy. Wystarczy rano i wieczorem pić napój przygotowany ze szklanki wody, dwóch łyżeczek miodu oraz takiej samej ilości octu.


Lekarstwo na raka?
Na razie musimy postawić tutaj znak zapytania, ale wyniki badań naukowych coraz częściej sugerują, że ocet jabłkowy może bardzo korzystnie wpływać na organizm osób zmagających się z chorobami nowotworowymi, skutecznie niszcząc komórki rakowe i spowalniając ich wzrost. Spożywanie produktu zmniejsza podobno ryzyko nowotworu przełyku i pęcherza moczowego. Inne eksperymenty wykazały, że pektyny, w które bogaty jest ocet, spowalniają rozwój raka gruczołu krokowego.


Wsparcie dla układu krążenia
Badania wykazały, że osoby spożywające regularnie (przynajmniej 5-6 razy w tygodniu) potrawy wzbogacane octem jabłkowym są znacznie mniej narażone na choroby serca. Produkt zawiera bowiem cenne minerały (m.in. magnez), które obniżają ciśnienie krwi. Ponadto ocet zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu i trójglicerydów (jedne z głównych przyczyn zapalenia trzustki, zawału czy udaru mózgu), jednocześnie zwiększając poziom „dobrego” cholesterolu HDL.


Ochrona przed alergią
Katar, senność, łzawienie oczu – w ciepłych miesiącach, zwłaszcza wiosną, wiele osób zmaga się z takimi dolegliwościami. Objawy alergii łagodzą leki antyhistaminowe, jednak one powodują niekiedy uciążliwe skutki uboczne. Wtedy warto sięgnąć po ocet jabłkowy, który skutecznie blokuje działanie histaminy i zmniejsza stan zapalny. Alergikom zaleca się picie codziennie rano szklanki ciepłej wody z łyżką octu i miodu. Nierozcieńczony ocet można stosować bezpośrednio na skórę w przypadku pojawienia się zmian uczuleniowych.


Pomoc dla cukrzyków
Wpływ octu jabłkowego na poziom cukru we krwi był przedmiotem wielu badań naukowych przeprowadzanych w ostatnich latach. Co się okazało? Produkt (dwie łyżki wypijane przed snem) potrafi skutecznie obniżać poziom glukozy. Ocet wpływa także na lepsze przyswajanie cukrów u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Według innych eksperymentów jego regularne spożywanie może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na to ciężkie i niebezpieczne schorzenie.


W trosce o urodę
Dzięki spożywaniu octu jabłkowego możemy dłużej zachować zdrowy wygląd. Produkt szczególnie dobrze wpływa na stan włosów. Będą mocne i lśniące, jeśli co drugi dzień wypłuczemy je w roztworze z czterech łyżek octu i dwóch szklanek wody. W walce ze zmarszczkami sprawdzą się okłady z pięciu łyżek octu wymieszanych w pół litrze niegazowanej wody mineralnej. Nasączone w miksturze gaziki należy ułożyć na twarzy i pozostawić na 10-15 minut. Okłady z octu pomogą także w łagodzeniu dolegliwości związanych z poparzeniem słonecznym.


Czystość w domu
Ocet jabłkowy to produkt, który docenimy także podczas domowych porządków. Ma właściwości dezynfekujące i usuwa brzydkie zapachy ze sprzętów kuchennych. Po dodaniu kilku łyżek do wody otrzymamy świetny preparat do mycia szyb. Ocet to także skuteczny „odkamieniacz” – usuwa brzydki nalot z baterii kuchennych czy łazienkowych. Produkt znakomicie likwiduje plamy z ubrań. Wystarczy brudne miejsce posypać sodą oczyszczoną, a późnej polać octem jabłkowym i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie spłukujemy ciepłą wodą.


W walce z insektami
O tej porze roku zaczynają nas męczyć komary. Uciążliwych ukąszeń możemy uniknąć np. nacierając odkryte miejsca na ciele octem jabłkowym. To nie tylko skuteczny sposób na odstraszanie męczących owadów, ale również zabieg korzystny dla kondycji skóry. Ocet łagodzi także skutki pogryzienia przez komary i inne insekty. Dzięki niemu możemy uniknąć wizyt w domu mrówek – wystarczy namoczyć szmatkę lub gąbkę w occie i przetrzeć nią parapety i próg drzwi zewnętrznych.


Tekst: Rafał Natorski/ep/fitness.wp.pl





1 komentarz: